Günümüzde araba ve yakıt fiyatları oldukça yüksek olduğu için araba satın almak oldukça zordur. Bu yüzden arabaya ihtiyacı olan kişiler araba kiralama yöntemini daha sık sık kullanıyorlar. Bireysel veya şirket için araba kiralayanların sayısı oldukça çoktur. İhtiyacınıza göre bir kaç günlük, aylık, yıllık araba kiralayabiliyorsunuz. Araba kiralayacaksanız uzun dönem araç kiralama, kısa dönemlik kiralamadan daha uygun fiyata olacaktır. Hatta uzun dönem için araba kiralamak araba satın almaktan da daha uygun fiyata olabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Araç Kiralama Nasıl Yapılmalı?

Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

istanbularackiralamaEğer ömür boyu arabaya ihtiyacınız olacak bir işiniz, yaşam koşulunuz varsa araba satın almak en doğrusu olabilir. Ama sadece uzun bir dönem içerisinde arabaya ihtiyacınız varsa ve bir araç satın alma durumunuz yoksa uzun dönem araba kiralamak sizin için en avantajlısı olacaktır. Uzun dönem araç kiralama pek çok yönden bakıldığında araba satın almaktan daha avantajlıdır.

 • Daha uygun fiyatlıdır. Senelerce araba kullanma ihtiyacı olmayan veya 2-3 senede bir araç değiştirmek isteyen kişiler için en uygun fiyatlı seçenektir.
 • Kasko, her yıl vergi ödemek gibi sorunlarla karşılaşmazsınız. Uzun dönem araba kiralama sizi sadece kira ve yakıt harcaması yaptıracaktır.
 • Dilediğiniz zaman için kiralayıp, dilediğiniz zaman araç değiştirebilirsiniz.
 • Marka, model seçeneğiniz daha çok olur. Satın alırken bütçenizi zorlamamak için en uygun fiyatlı aracı seçmeniz gerekir. Kiralarken ise sadece bir dönem kullanacağınız için daha pahalı markaları da uygun fiyata kullanabiliyorsunuz.

Eğer araba ihtiyacınız uzun solukluysa 5-6 sene veya daha fazlaysa bütçenize uygun araba almanız daha düşük maliyetli olacaktır ama arabam olsa bile 2 senede bir değiştirmeyi seviyorsanız boşuna alış satış işleriyle uğraşmamanızı tavsiye ederiz. Kasko, sigorta, vergi gibi sorunlarla uğraşmak yerine uzun dönem araç kiralama daha mantıklıdır. Araba satın almak için fiyatlarını göz önünde bulunduracak olursak günümüzde malasef oldukça zordur.

İlginizi çekebilir: Kiralık Araba Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun Dönem Araç Kiralama Fiyatları

arabakiralamaGünümüzde birçok araba kiralama şirketi vardır. Bu şirketlerden istediğiniz marka, istediğiniz model arabayı istediğiniz süre zarfı için kiralayabilirsiniz. Araba kiralarken kiralayacağınız şirketi iyice araştırmanızda ise fayda vardır. Sizin için en uygun ve en güvenilir şirketi seçin. Fiyat bakımından araç kiralama için uzun dönem araç kiralama oldukça daha da uyguna gelmektedir. Örneğin; aylık araba kiralama, günlük araba kiralamaktan daha uygun fiyatlı oluduğu gibi yıllık araç kiralama ise aylık araba kiralamadan daha uygun fiyatlı olur.

Uzun dönem araç kiralama fiyatları genellikle arabanın markasına, modeline, ne kadar kullanılmış olmasına göre değişmektedir. Ama şirketler arasında da fiyat farkı olabilir. Aynı marka arabayı farklı şirketlerde farklı fiyatlara kiralandığını görmeniz mümkün. Kiralık araba fiyatlarına şirketlerin sitelerinden bakabilirsiniz. Günlük 150 ile 700 lira arası ücretlere araba kiralamanız mümkündür. Aylık kiralayacaksanız ise günlük fiyatı daha da düşmektedir. Totalde daha az para ödemek için tercih edebilirsiniz. Aylık araç kiralama ihtiyacınız en az 1 aylık ise kiralamanızı öneririz. Aksi taktirde işiniz 10 günlük olsa bile 1 ayın parasını ödemeniz gerekir. Aylık araba kiralarken 1 aydan az 11 aydan fazla süre için kiralayamazsınız. Yıllık araç kiralama ise 1 sene ile 3 sene arasında olup 3 seneden çok olamaz. Bunları göz önünde bulundurarak ne kadar süre arabaya ihtiyacınız olacaksa ona göre araba kiralama daha ekonomik sonuçlara yol açacaktır. Şirket için araba kiralayacaksanız yine bu kuralları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

İlginizi çekebilir: Rent A Car Hizmeti Nedir?

Uzun Dönem Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmeli?

arackiralamaAraba kiralamak da araba almak gibi ön araştırma gerektiren süreçtir. Özellikle de uzun dönem araç kiralama zamanı aracınızı iyi seçmeniz gerekir. Size ve işinize en uygun olan aracı seçmek için önceden fiyat araştırması yapmanız, kiralamak istediğiniz arabanın özelliklerine bakmanızda fayda var. Araba kiralarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Aracın ne kadar yakıt kullandığına dikkat edin. Aynı mesafeye daha fazla yakıt kullanan araçlar bütcenizi zorlayacaktır.
 • Vites tercihiniz önemlidir. Manuel veya otomatik vites, hangisi size daha rahatsa onu seçin.
 • Aracın kazasız, temiz olmasına dikkat edin.
 • Bagajının büyüklüğü. İhtiyacınıza göre bagaj büyüklüğü olan araç seçin
 • Şehir içi araç tüketiminin kaç km olduğuna bakın.
 • Hızlanma süresi (arabayı çalıştırdığınız ilk anda hızlanma süresi)
 • Kasko ve sigortanın olup olmadığından emin olun. Şirketten poliçeyi göstermesini talep edin.
 • Ne tür yakıt kullandığına bakın. Dizel mi yoksa benzin mi size daha uygun olduğuna karar verin.

Ermo Rent A Car ekibi olarak, bu yazımızda size uzun dönem araç kiralama nedir ve avantajları nelerdir, elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de en uygun fiyatlı ve en iyi performanslı araçlar için Ermo Rent A Car hizmetlerinden faydalanın. Daha fazlası için, takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Aylık Araç Kiralama Nedir? Avantajları Nelerdir?