Seyahat etmek bazen zorunlu, bazen de keyfi bir faaliyettir. Bir yerden başka bir yere gitmek için alternatif araç ve olanaklar bulunsa bile, özel araç her zaman için daha rahat, konforlu ve kullanışlı olacaktır. Elbette herkesin bu tip işlemleri yapmak için özel aracı olmayabilir.

İdeal bir araç alamayan ya da gereksinimi düşük olan insanlar araç almak yerine farklı ulaşım seçeneklerini kullanabilirler. Otobüs, tren ve uçak gibi uzun yol seyahat araçlarına alternatif olarak günümüzde oto kiralama hizmeti de devreye girmiştir. Özellikleri bakımından şehir içi ve şehirler arası kiralama oldukça rahat, randımanlı bir geri dönüş alınmasına olanak sağlayacaktır.

Aktif bir şekilde araç kullanmanız gereken bir seyahat durumunda, sizler de uzun yol ve uzun süreli kiralamalara başvurabilirsiniz. İş seyahatleriniz, aracınızın bakımı olduğu dönemlerdeki gereksinimleriniz ya da araca ihtiyacınızın olduğu herhangi bir dönemden dolayı bu tarz bir oto kiralama yapabilirsiniz.

İhtiyacınız farklı şekillerde olacağı için kiralamayı da farklı şekillerde yapabilirsiniz. Bir günlük araç kiralama ücreti ile çoklu günlerde ödenecek tutar her zaman farklı olacaktır. Bu nedenle uzun süreli kiralamalar her zaman maddi olarak size avantaj sağlar. Ayrıca şehirlerarasına çıkmanız durumunda kilometre konusunu da kiralama yaptığınız firmadan detaylıca öğrenmelisiniz.

İlginizi çekebilir: Kiralık Araba Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Araç Kiralama Hizmetleri Nelerdir?

otokiralama

Bir araç kiralamanın ana ayrıldığı nokta bireysel ve kurumsal kiralamadır. Bu iki ana kiralama şekli kiralayana bağlı olarak değişen bir durumdur. Yapılacak oto kiralama işleminde kullanıcı bireysel bir şahıs ve özel işlemleri için aracı kullanacaksa, o zaman bireysel kiralama sözleşmesi devreye girecek, ücret ve evraklar da buna göre belirlenecektir.

Kurumsal bir firma rant a car yapmak isterse, o zaman evraklar, fiyat ve sözleşme de ona göre değişecektir. Aktif bir şekilde işlem yapabileceğiniz oto kiralama işlemlerinde gideceğiniz mesafe, kiralama şartları, iade ve teslim koşulları gibi etmenler belirlenmelidir. Yapılacak olan hizmet anlaşmasında bunların tamamına yer verilmelidir.

Özel nedenlerle bireysel oto kiralama yaptığınızda genelde düz kiralama sözleşmeleri devreye girecektir. Bu düz sözleşmelerde kiralamanın şehir içinde olacağı şeklinde bir olgu üzerinden hareket edilir. Bir oto kiralama işlemi yapılırken, kilometre sınırı vardır. Bu nedenle eğer şehir dışında aracın çıkması ve yüksek kilometre olayı devreye giriyorsa oto kiralama işleminde bunu belirtmeniz gerekmektedir. Çünkü yapılacak anlaşma, limiti aşan her bir kilometre için ayrı bir ücretin ödenmesini kapsamaktadır.

Bu nedenle bu konuların önceden belirlenmesi, gerekirse kiralama kapsamının uzun mesafeli olarak avantajlı bir politikayla değiştirilmesi gerekebilir. Bu nedenle size hizmet sağlayan firmanın işlemlerine güvenmeniz, onlarla karşılıklı olarak konuların netlik kazanması önemlidir. Bu da kiralama işleminde sizlere doğru bilgilendirme yapılması ve doğru şekilde ödeme yapabilmeniz anlamına gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Doğru Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Uzun Mesafe Kiralama Nasıl Yapılır?

sehirlerarasiotokiralama

Her zaman size farklı hizmetler ve fiyatlardan bahseden birçok firma ile karşılaşacaksınız. Alacağınız hizmet nedeni ile çok farklı hizmet şartları, koşullar ve fiyatlar söylenecek ve sizin de aklınız karışacaktır. Bu gibi durumlarda ne istediğinizi net bir şekilde dile getirmeniz önemlidir. Özellikle tanımadığınız bir rent a car firmasından hizmet alırken, konuya hakim olmalı, sözleşmenin tüm detaylarını kesinlikle okumalısınız.

Bu tarz bir kiralama yaparken mutlaka kurumsal firmalardan destek almalı, sıkıntı yaşayabileceğiniz, kurumsal kimliği olmayan, merdiven altı olarak tabir edilen yerlerden kesinlikle kiralama hizmeti almamalısınız. Özellikleri bakımından bu tip yerlerde yaptığınız işlerde haklı olduğunuz durumlarda bile haksız duruma düşebilirsiniz.

Yapılacak olan kiralama işlemlerinde mesafeden ve kilometreden söz etmiştik. Bu konuda birçok kiralama firması sözleşmede bulunan ucu açık ya da gözden kaçabilecek maddeleri kullanabilirler. Eğer oto kiralama ile şehirlerarası seyahat yapmak istiyorsanız, muhtemelen kiralamanın kilometresini aşarsınız. Günlük kullanım 100-200 km gibi sınırlamaları olan kiralama firmaları, uzun seyahatler ve şehirden ayrılma gibi durumlarda hizmet kapsamını daraltabilir. Ancak kurumsal firmalardan bu tip bir hizmet aldığınızda, açık bir şekilde görüşme yaptığınızda sıkıntı yaşamaz ve kullanımınızı baştan belirlersiniz.

Bu gibi etkin işlemleri yapabileceğiniz durumlarda her zaman tanınan, bilinen kurumsal kimliğe sahip araç kiralama firmalarından destek alabilirsiniz. Etkin bir oto kiralama ile elde edeceğiniz sonuçlar, fiyat ile randıman düzleminde kalmalıdır. Aksi durumlarda imzaladığınız bazı sözleşmeler gereği, bütçenizi aşan bazı ödemeleri firmaya tazmin etmek durumunda kalabilirsiniz.

Ermo Rent A Car ekibi olarak, bu yazımızda oto kiralama ile şehirlerarası seyahat hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Oto kiralama hizmetleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için bizimle iletişime geçin!

İlginizi çekebilir: Araç Kiralama Nasıl Yapılmalı?