Bundan 30 yıl öncesine kadar araba kiralama hizmetleri neredeyse hiç yoktu. Herkes bütçesini denkleştirip o şekilde araç satın alırdı. 100-150 yıl öncesine kadar da ortada hiç araba bile yoktu. Herkes faytonlarla işlerine gider gelirdi. Zaman o kadar çok değişti ki herkes tarafından artık araba alabilecek veya en azından kiralayabilecek duruma gelindi. Kiralık araba tabiri herhalde 30 yıl önce tahmin bile edilemezdi.

Artık şirketler, araba fiyatlarının gün be gün artmasından dolayı araba kiralama yöntemlerini tercih etmektedir. Arabaları satın almak yerine kiralamak, yepyeni bir dönemi başlatmış oldu. Bu sayede artık daha yeni ekonomik boyutlara ulaşılmış hem de ticaret hacmi yükselmiş oldu. Otomobillere ulaşmak çok daha kolay hale geldi. Bu sayede artık günlük, aylık veya yıllık şeklinde kiralık araba sahibi olabilirsiniz. Tabi ki de kiralık araba seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Doğru Araba Karşılaştırma Yöntemleri Nelerdir?

Araç Kiralarken Önemli Hususlar

aracsecerkendikkatedilmesigerekenler

Araba kiralama sürecinde bazı konularda dikkatli olmanız gerekir. Eğer dikkatli davranmayıp rastgele kiralamaya giderseniz sorunlar yaşamanız muhtemeldir. Dolayısıyla ince eleyip sık dokumak gerekir. Kiralık araba seçerken önemli olan bazı detaylar vardır.

 • Araç yaşı ne kadardır? Bu soruya verilecek yanıta göre aracın günlük, haftalık ve aylık bedellerini diğer firmalarla karşılaştırın. Araç yaşı aynı olan istediğiniz otomobillerin özelliklerine de ayrıca dikkat edin. Bazı otomotiv firmaları aynı araçları farklı yıllarda çıkarmıştır. Tek tük değişikliklerle güncelleyip her sene satışa sunabilmektedir. Örneğin 2009 model bir arabayı gördünüz ve aynı özellikler 2010 model şeklinde mevcut. 2009 model olan otomobilin fiyatının fazla olduğunu tespit ederseniz daha dikkatli olun.
 • Aracın güvenlik donanımları nelerdir? Hava yastığı var mıdır? Fren ve debriyaj için ne kadar kuvvetle pedala basılmalıdır? Bu detaylar kiralık araba seçerken bir şekilde dikkat edilmesi gereken kurallardır. Örneğin, güvenlik donanımları eksik bir araç kullanıyorsanız herhangi bir kaza sonrası emniyetleri yetersiz kalacaktır. Zor duruma düşmemek için tüm donanımlarını incelemelisiniz.
 • Sigorta ve kaskosu var mıdır? Hangi durumlarda bunları uygulayabilirsiniz? Aldığınız aracı muhtemel bir kaza sonrası sigortasının olup olmadığını poliçesini incelemenizde fayda var. Çünkü, kaskosu olmayan bir kiralık araba kullanıyorsanız en ufak bir çarpma durumunda bile kiralamak için ödediğiniz paranın mislisini ödeyeceksiniz. Bu da hiç istenmeyecek bir durumdur. Dolayısıyla poliçesini inceleyin ve geçerli olduğunu bir kere de kendi gözlerinizle görün.
 • Aracın bakımı ve onarımı tam mıdır? Eğer bakımı tam değilse herhangi bir uzun yolda giderken yolda kalmanız muhtemeldir. Yol bakım hizmeti olmayan araçları ve firmaları tercih etmeyin. Kampanya adı altında böyle araçları kiralamayın. O yüzden tüm onarım ve bakım dökümlerini rent a car firmanız size göstersin.

İlginizi çekebilir: Aylık Araç Kiralama Nedir? Avantajları Nelerdir?

Otomobil Kiralamada Sizden İstenenler

otokiralamaAracınızı seçtiniz ve günlük, aylık veya yıllık kira ücreti konusunda firmayla anlaşma sağladınız. Şimdi ise sizden istenecek olan belgeler ve bazı şartlar aşağıda verilmiştir. Bazı araç kiralama şirketleri otomobil kiralama esnasında sizden fazlaca belge talep edebilir. Verilen belgeler haricinde herhangi bir şart veya belgeyi sakın vermeyiniz. Bundan dolayı olası bir durum sonrası zor duruma düşebilirsiniz.

 • 18 yaşını yıl ve ay bazında doldurmayan kimseler, engelliler, mahkumlar otomobil kiralama işlemini yapamazlar. Firmalar sizden aldıkları bilgileri mutlaka teyit edeceklerdir. Dolayısıyla böyle bir durumu olanlara asla kiralık araba
 • Aracın türünü seçtikten sonra size sunulacak olan araç yaş aralıkları bulunacaktır. Bu türler içerisindeki yaşı en uygun olanı oto kiralama şirketleri tarafından belirlenmektedir. Sizlere bu şekilde sunmaktadırlar.
 • Araç kiralayacak bireyin sürücü belgesinin kendisine teslim edilme tarihi üzerinden en az 24 ay geçmelidir. Aynı zamanda belge geçerliliğini son 10 aya korumalıdır. Dolayısıyla ehliyet belgenizin son tarihine 3 ay kala iseniz, bu işlemi gerçekleştiremeyebilirsiniz.
 • Günlük kiralama süreleri en az 24 saat olmalıdır. Bu süre sabittir. Dolayısıyla siz 2 saatlik bile kiralamış olsanız 24 saat ücretini ödemeniz gerekmektedir.
 • Kiralık araba teslim alırken ve verirken size uzatılan sözleşmeyi inceleyin. Aracın hasarsız alındığına ve verildiğine dair imzalar karşılıklı atılır. Bu maddeler dışında herhangi bir madde koyulmamasına dikkat ediniz.
 • Aracınız ile direksiyon başındaysanız bir kaza sonucu kasko ve sigortanızın tam olup olmadığını kontrol ediniz. Poliçelerin gerekirse bir fotokopisini çektirin.
 • Sigorta dışında gerçekleşecek her türlü kazada kiracı sorumludur.

Ermo Rent A Car ekibi olarak bu yazımızda kiralık araba seçerken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. En uygun fiyatlı ve en iyi performanslı kiralık araba için bizimle iletişime geçin.  Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: En Doğru Oto Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır?