Araç kiralama yöntemleri arasında kurumlar arasında en favori olanı filo araç kiralama sistemidir. Tek bir araç kiralama haricinde birden fazla araç kiralamaya dayanan bu sistem oldukça yoğun bir biçimde kullanılmaktadır. Eski dönemlerde sadece bireylerin, bir araba kiralama prensibi bu sayede geride kalmıştır. Her gün kiralama sektöründe yepyeni yöntemler ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple çok fazla dala ayrılmış durumdadır. Genele bakıldığında araç kiralama hizmetleri; filo kiralama, bireysel araç kiralama gibi dallara ayrılmaktadır. Bir diğer adıyla operasyonel kiralama hizmeti olan bu yöntemi birçok şirket kullanmaya devam etmektedir. Peki bunun sebepleri nelerdir, filo kiralama nedir, avantajları nelerdir?

Filo Kiralama Nedir?

rentacarDiğer bir adı operasyonel kiralama olan filo kiralama hizmeti bu tanım en basitçe, şirketinize belirli bir süre, kilometre ve aylık ödeme süresi içinde araç sağlayabileceğiniz uygun bir finansal üründür. Günümüzde varlığını sürdüren firmalar gerek kargolama gerek ulaştırma gerekse de servis anlamında bu tarz hizmetleri yoğun biçimde kullanmaktadır. Çünkü filo kiralama yöntemi şirketler için çok daha tasarruflu gelmektedir. Küçük ya da büyük yapılardaki şirketlerin tamamı bu konuda zarar görmekten kaçınmak için filo kiralama yöntemlerine sıkça başvururlar. Bu sayede araç sayısı ne kadar olursa olsun satın almak ile araç kiralama arasında bir hayli fiyat farkı olacaktır. Örneğin; üç otomobil almak için ödeyeceğiniz tutar ile üç otomobil kiralama arasında çok büyük ücretler oynamaktadır. Bu da şirketlerin geri adım atmasını engellemek, şirket içi dengeleri kurmak ve araç kiralama hizmetini cazip hale getirmek adına atılan adımlardan biridir.

Çoğu şirket iş gereği binek araçlara ilgi duymakta ve sıklıkla kullanmaktadır. Dolayısıyla bu konuda atılan adımlardan ilki araç kiralama yöntemlerine başvurmalarıdır. Operasyonel kiralama seçenekleri en az 12 aydan başlamaktadır. Bu durumda, 12 aydan az bile araç kullanılmış olsa sonuç itibariyle 12 ay ücreti ödenecektir. Filo kiralama yapılırken en fazla 48 ila 60 ay arası seçenekler size sunulur. Bunun nedeni ise aracın yaşının çok değişmemesi ve sıklıkla kiralanmasıdır. Çünkü şirketlere verilen binek araçların yılları ortalama 15 ila 22 arasında değişir. 5 yıllık bir kiralama sonrası, araçlar bireysel kiralamaya doğru giderler. Bu yüzden araçların maksimum bir kiralama süreleri bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Araç Kiralama Nasıl Yapılmalı?

Filo Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

filokiralama

Hemen hemen tüm şirketlerin en az bir tane araca ihtiyacı olmaktadır. Bunun sebebi ise satış, pazarlama ve lojistik gibi işlerin faaliyetlerinin sürdürülmesi içindir. Bir şirketin gelir sınıfı ne olursa olsun sonuç olarak bir otomobile ihtiyacı bulunur. Bu nedenle şirketler çok daha ekonomik ve ihtiyaca yönelik bir yöntem olan araç kiralama veya filo kiralama yollarına başvurmaktadırlar. Filo kiralarken bazı hususları dikkate almazsanız ise bazı sorunlar yaşayabilirsiniz:

  • Kiralayacağınız araçların kaç yaşında olduğunu bilmelisiniz. Bu sayede yaşlı araçlarda her gün problem yaşama riskini ortadan kaldırmalısınız.
  • Şirket türünüz ne olursa olsun kiralayacağınız araca kendi logonuzun ilave edilip edilmeyeceğini sözleşme esnasında sorgulayınız.
  • Arabaların genel olarak ikinci el fiyatları nelerdir? İkinci el fiyatları ile kiralama arasındaki denge sağlanıp sağlanmamasına dikkat ediniz. Bu sayede daha fazla ücret ödemekten kurtulacaksınız.
  • Araçların tam olarak bakımı yapılıp yapılmadığına dikkat edin. Gerekirse araç için onarımların neler olduğuna dair belgeler talep edin. Bunu yapmanızdaki amaç tamamen aracınızı sorunsuz bir şekilde kullanmanız olacaktır.
  • Kaç tane araç kiralayacaksınız? Ne için kiralayacaksınız? Şirket çalışanlarına araç verip vermeyeceğinizi sorgulayın. Birden fazla araç kiralamak daima tasarruftur.
  • Yol yardım hizmeti sağlanıp sağlanmadığını filo kiralama öncesi mutlaka sorgulayın. Çünkü olası bir problemde ücret sizden talep edilebilir.

İlginizi çekebilir: Doğru Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Filo Kiralamanın Avantajları

otokiralamaBireysel olarak kendi kimliğiniz ile bir defaya mahsus araç kiralama yapabilirsiniz. Zira, ikinci bir araca ihtiyaç duyuyorsanız filo kiralama hizmetinden faydalanmanız zorunludur. Bunun dışında, şahsi bir aracı şirket adına almadan kullanmak yasalara aykırıdır. Dolayısıyla araç kiralama aşamasında mutlaka ne için kiralayacağınızı belirtin. Eğer filo kiralama talebiniz var ise filo kiralama avantajları size fazlasıyla kolaylıklar sağlayacaktır. Maddi olarak daha fazla sayıda aracı daha düşük fiyatlara kiralayabilir, daha uzun sürelerde kullanabilirsiniz.

Ermo Rent A Car ile periyodik bakım masrafları, vergi masrafları, hasar ödemeleri, sigorta ve kasko giderleri olmadan araçlarınız kiralayabilirsiniz. Bu noktada size veya şirketinize herhangi bir yüklenme olmayacaktır. Üstelik tek bir araca ihtiyacınız olsa bile bireysel kiralamaya göre daha uygun araç kiralama fiyatları ile otomobil kiralayabilirsiniz. Ayrıca, şirketinizin logosunun araçlara yapıştırılmasını talep edebilirsiniz. Bu sayede gerçekten şirket aracı olduğu da kurumsal anlamda belli olacaktır. Ermo Rent A Car ile satın alma maaliyetlerine katlanmadan gereksiz masraflardan kurtulmak için filo kiralama hizmetlerimize kolaylıkla başvurabilirsiniz.

Ermo Rent A Car ekibi olarak bu yazımızda, filo kiralama nedir ve avantajları nelerdir gibi sorulara yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. En avantajlı filo kiralama hizmetini almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: En Doğru Oto Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır?