Son 30-40 yıl içerisinde büyük bir değişim ve hareketle birlikte caddeler ve sokaklar arabalarla doldu taşar hale gelmiştir. İnsanlar toplu taşıma yerine kendi araçlarıyla işlerine gidip gelmeyi sevdikleri için, toplu taşımada yaşanan sıkışıklıktan ziyade daha konforlu bir şekilde istedikleri yere ulaşmak istemektedirler. Kendi arabaları olmayan insanların da yöneldiği sistem, son yıllarda popülaritesi artan araç kiralama sektörüdür. Rent a car hizmeti çok fazla iş kapısı içermekle birlikte insanlara ihtiyaç duydukları sürüş keyfini sunmaktadır. Ayrıca bireylerin çok yüksek fiyatlı araba almaktansa daha uyguna gelebilecek kiralama yöntemlerini kullandığı apaçıktır. Dolayısıyla bu araç kiralama ileride de gelişmeye, hatta daha çok yaygınlaşmaya devam edecektir.

İnsanlar, araç kiralama sistemini tercih ederken arabaya dair herhangi bir sorun yaşamak istememektedirler. Özel tüketim vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, her yıl yaptırılması zorunlu kasko ve sigortaların da yüksek maliyete sebep olduğu bilinmektedir. Bu yüzden bu tarz masraflardan sıyrılıp daha ziyade tüm bu araba kiralama hizmetlerini veren firmaların araçlarına bakımları eksiksiz yapılmaktadır. Tercih sebepleri arasında da bu saydığımız özelliklerden aslında daha çok yararlanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Doğru Araç Kiralama Nasıl Yapılır?

Yıllık Araç Kiralamanın Avantajları

arackiralama

Araç kiralama sürecini şu anda göz önüne getirelim! Aracınızı kiralamak için rent a car ofisine gittiniz, çok güzel bir arabayı gözünüze kestirdiniz, her türlü detayı verdiniz. Modelinden tutun, toplam kilometresine kadar tüm ana hatları belirlediniz ve rent a car şirketi size özel bir araç tahsis etti. Bu aracı artık kiralamak üzeresiniz. Seçtiğiniz yöntem eğer yıllık araç kiralama değil ise ücret konusunda ve diğer ayrıntılarda çok büyük bir fırsatı kaçırabilirsiniz. Eğer yıllık araç kiralama yöntemini seçerseniz ise ücret anlamında diğer kiralamalara nazaran daha düşük ücret ödemektesiniz.

Örnek olarak bir araç düşünelim. Günlük kira bedeli 150 lira olsun ve siz bunu 4 günlük kiralarsanız 600 lira ödemiş olacaksınız. Eğer aylık kiralamak isterseniz kabaca 4500 lira gözükse bile bunun sonucunda aylık indirim düşülecektir. Yıllık araç kiralama yöntemini seçerseniz ise hem ücretten düşülecek hem yol hizmet bedelinden muaf olacaksınız hem de daha güvenli kasko ve sigorta işlemleriniz olacaktır.

İlginizi çekebilir: Filo Kiralama Nedir ve Avantajları Nelerdir?

Günlük, Aylık ve Yıllık Araç Kiralama Farkları Nelerdir?

 

yillikarackiralama

Her türlü otomobil kiralama işlerinde belirli bir zaman dilimi vardır. Nasıl ki ev kiralarken senelik kontratlar yapıyorsanız, bunu araba kiralamak istediğinizde de yapabilirsiniz. Araç kiralama şirketi sizlere belirli bir mukavele hazırlamaktadır. Bu mukavele içerisinde araç kullanacağınız süre, ödeyeceğiniz ücret, hangi durumlarda kasko ve sigortanın geçerli olduğuna dair tüm bilgiler yer almaktadır. Bu metni iyice okumanız önem arz etmektedir. Aksi takdirde araç kiralama sürecinde problem yaşamasanız bile bazı kaza durumlarında ücret tahsil edilebilmektedir.

Otomobil kiralarken, araç kiralama firmaları sizlere üç seçenek sunmaktadırlar. Birincisi günlük kiralamadır. Bu, genelde tatil günlerinde rastlanan kısa süreli gidiş gelişleri içeren araç kiralama yöntemidir. En az 1 en çok 29 gün arasında kiralayabilirsiniz. Tabi bu tarifeyi seçenler genelde 3 ila 5 günlük bir seyahat için kullanmaktadırlar. Aylık ve yıllık kiralamalar, günlüğe göre daha düşük ücretlerle yapılabilmektedir. Aylık kiralama en az 1 en çok 11 ay olmalıdır. Yıllık araç kiralama ise en az 1 yıl kiralayabilirsiniz. Yıllık seçtiğiniz takdirde diğer tarifelerden daha az ücret ödersiniz.

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

rentacar

Öncelikle yıllık araç kiralama yaparken dikkatli olunması gerektiğini vurgulamak gerekir çünkü araç kiralamada bazı özellikler size kaybettirilebilir. Araç size zimmetlendiği zaman araca dair tüm detayları öğrenmelisiniz. Mümkünse bir test sürüşü yapmanızda fayda vardır. Test sürüşünde herhangi bir problem yaşıyorsanız mutlaka aracınızı değiştirin. Kiralama yapacağınız arabanın daha önce kaç kilometre yaptığını, ne tür bakımlardan geçtiğini mutlaka öğrenin. Ekspertiz raporlarını bile isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, sizden önce birçok kişinin aynı arabayı kullanılmış olabilmesidir. Bunun yanında yıllık araç kiralama sürecinde herhangi bir problem yaşamamak adına aracın plakasını da mutlaka sorgulatın.

Seçeceğiniz kiralama yöntemini belirledikten sonra birçok firmayla irtibat hâline geçebilirsiniz. Otomobil kiralama aşamasında istediğiniz modeli mutlaka belirtip bir fiyat önerisi alın… Tek bir firma size sunacağı model bakımından yetersiz olabilir ancak Ermo Rent A Car ile hayalini kurduğunuz arabaları kolayca bulabilir, gönül rahatlığıyla günlük, aylık ve yıllık araç kiralama yapabilirsiniz. Ermo Rent A Car ve birbirinden güzel otomobilleriyle sokaklara ve caddelere toz attırmaya ne dersiniz?

Ermo Rent A Car ekibi olarak bu yazımızda yıllık araç kiralama hizmetinin ne kadar avantajlı olduğu hakkında elimizden geldiğince elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Araç kiralama hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: En Doğru Oto Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır?