Günlük artan kur fiyatlarını göz önünde bulundurduğumuzda araba satın almak zor hâle gelebilmektedir. Üstüne yüklenen vergiler sayesinde bir otomobil fiyatı çokça artabilmektedir. Pek çok insan artık araba kiralama yöntemiyle araba kullanabilmektedir. Daha çok aylık veya 3 günlük kiralamalar şu an revaçtadır. Fiyatlar konusunda genelde euro veya dolar bazlı kiralamalar yapılmaktadır.

Araç kiralama ile her zaman güzel bir arabayı alıp gezebilme imkanınız doğabilmektedir. Tabi ki araba kiralama işini en doğru ve en güzel şekilde yapabilen firmalardan yapmanızda fayda var. Bu sayede hem güvenilir bir süreç yaşarsınız hem de doğabilecek bazı problemleri önleyebilirsiniz. Tabi ki bunu yaparken firmaların sizlere aynı araçları ne kadara kiraladığını karşılaştırmanız gerekir. Sizden istenecek olan belgelerin nerelerde kullanılacağını da öğrenmelisiniz. Bazı firmalar sizden aldıkları belgeleri farklı amaçlar için kullanabilmektedirler. Rezervasyon ettirdiğiniz aracın rezerve süresini de öğrenmeniz gerekebilir. Yapacağınız kiralama öncesinde arabanın durumu hakkında bilgi edinmelisiniz. Hasarının ve test sürüşü imkanı olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu sayede araç içerisinde kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Yapacağınız araba kiralama işlemi sonrası hizmetten memnun kaldığınız sürece aynı firma üzerinden devam etmenizi öneririz. Bu uygulama ile toplu taşımalarda yorulan, kendi aracında daha rahat edecek insanların tercih sebebidir.

 Aylık Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Woman holding car key, close-up

Otomobil kiralamanın en ucuz ve avantajlı yollarından biri de aylık kiralamadır. Bu sayede daha uzun süre araç kullanacaksınız. Bu yöntem son zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Sadece bir günlük araç kiralamakta ödeyeceğiniz para, aylık araç kiralama parasına göre fazla olmaktadır. 2019 yılı itibariyle yapılan araştırma sonucu Türkiye’de yaklaşık 310 bin kadar kiralık araç bulunmaktadır. Bu da aslında bu sektörün ne kadar ilerlediğinin bir göstergesidir.

Son yıllarda ev, turizm veya ofis kiralama işlerinden ziyade otomobil kiralama da sıklıkla kullanılmaktadır. Aylık araba kiralama avantajlarından ilki ücret konusudur. İkincisi ise depozito veya provizyon ücreti ödemezsiniz. Bu ücretler, genelde günlük kullanım için müşteriden tahsis edilir. Aylık durumlarında böyle bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca kiraladığınız gün müddetinden 3 ila 5 gün arasında da ekstra ücret olmadan araba kullanabilirsiniz. Sisteme 30 günlük kiralamanız varsa bunu 33 ila 35 gün müddetinde uzatabilirsiniz. Aracınızı tatil günlerinde veya resmi tatillerde kiralamak istiyorsanız özellikle fiyatı iki katına çıkabilir. Bunu engellemenin ufak bir yolu ise aylık olarak resmi tatil veya tatil günlerinizin içerisine denk getirmektir. Hem işinize hem de tatilinize rahatça gidip gelebilirsiniz. Örneğin 3 günlük kiralama bedeli 900 liraya denk gelen bir arabayı 1 aylık kiralama sonucunda 3000 liraya kiraladınız diyelim. Günlük bedeli yaklaşık 300 lira olan bir araba, aylık alım sonucunda 100 liraya düşmektedir. Aradaki farkı bu şekilde görebilmektesiniz. Aynı zamanda verilen arabalar günlük kiralamada daha az seçenekteyken, aylık araba kiralama yaptığınızda daha fazla olmaktadır. Firmalar bu konuda yönlendirmelerini daima aylık üzerinden yapmaktadırlar.

İlginizi çekebilir: İstanbul’da Araç Kiralama Hizmeti

 Araç Kiralama Yöntemleri

rentacar

Günümüze kadar gelen otomobil kiralama servisleri, son zamanlarda etkilerini arttırmışlardır. Bunun sebebi ise döviz kurlarına bağlı olarak gelen arabaların pahalanmasıdır. Bu da müşterileri araç kiralama hizmetine yönlendirmektedir. Pek çok yöntem burada göze çarpmaktadır. Günlük kiralama yöntemi daha çok anlık olmaktadır. Bir haftasonu tatilinizi toplu taşımada geçirmek istemiyorsanız bu yöntem tam size göre olacaktır. Tabi ki, günlük araç kiralama yöntemi pek sağlıklı olmayabilir. Otomobil kiralama şirketleri bu konuda size uzun vadeli bir seçeneğe yönlendirecektir. Bunun sebebi, araca 2 ya da 3 gün için ödeyeceğiniz meblağ fazlalığıdır.

Aylık araç kiralama yöntemi ise daha çok popülerdir. Bireyler, en az 1 en çok ise yıllık şekilde araçlarını kiralayabilmektedirler. Şirketler, aylık kiralama esnasında size daha avantajlı paketlerini sunabilmektedirler. Eğer çok acil bir planınız yoksa tavsiyemiz aylık otomobil kiralama yöntemini kullanmanız olacaktır. Hem de çok daha fazla aracı görebilmenizi tahsis edebileceklerdir. Son olarak ise çok sık kullanılmayan yıllık araba kiralama yöntemidir. Daha çok uzun vadede kullanılabilecek bir yöntem olan yıllık araba kiralama, neredeyse normal satışa denk gelen ücrettedirler. Dolayısıyla pek fazla tercih edilmezler. En az 1 en çok 3 yıllık kiralayabileceğiniz bu uygulama yerine aylık kiralamanın daha mantıklı olacağını söyleyebiliriz.

Ermo Rent A Car ekibi olarak bu yazımızda, “doğru araç kiralama nasıl yapılır?” sorusuna elimizden geldiğince yanıt bulmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur.  Siz de en doğru şekilde, en iyi aracı kiralamak için Ermo Rent A Car hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!