Gereksinimler farklılaştıkça, hizmetler de çeşitlenir. Kullanıcıların oluşan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak verilen hizmet kalitesi ise farklılık gösterir. Bu şekilde kişilerin ya da kurumların benzer nedenlerden oluşan taleplerini karşılamak adına araç kiralama hizmetleri sağlanmaktadır. Rent a car olarak bilinen araç kiralayan şirketler, farklı şekillerde bu hizmetleri sunmaktadırlar. Alınacak olan hizmet, farklı şekillerde, farklı nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Verilen hizmet tamamen kullanıcıların geçici ya da uzun süreli olarak doğan araç ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir.

Araç kiralama yaparken, öncelikle nasıl bir araca ve ne kadar süreliğine ihtiyacınız olduğunu belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde doğru sonucu alabilirsiniz. Kısa ya da uzun süreli kiralama yapan firmalardan teklif alabilir, makul ve mantıklı olan işlemi seçebilirsiniz. Bu tarz bir araç kiralama yaparken, önünüze her gelen yerden işlem yapılmaması gerekmektedir. Yasal kimliğe sahip, kurumsal firmalardan yapılacak olan kiralama işlemlerinde, her zaman kullanıcı odaklı çözümler sunulduğunu unutmamalısınız.

İlginizi çekebilir: İstanbul’da Araç Kiralama Hizmeti

Araç Kiralama Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

istanbularackiralama

İhtiyaçlarınız doğrultusunda araç kiralarken uygun ücretin yanında, sizi koruyan, kollayan ve oluşabilecek zararlarda yanınızda olabilecek sözleşmeleri seçmeniz en doğrusu olacaktır. Yapılan en büyük hataların başında, araçların resmiyeti olmayan yerlerden kiralanması ve sonrasında, kaza, hasar, arıza gibi durumlarda zan altında kalınması olacaktır.

 • Düzenli bakım yapılan araçlar sizin için daima en doğru seçim olacaktır. Bu nedenle araç kiralama işlemlerinde, yapısal olarak bu işlemleri düzenli şekilde yapan, kurumsal ve denetimli firmalar tercih edilmelidir. Araçların kullanırken sorun çıkarması durumunda, iş akışınız aksarken, süreç de farklı boyutlara gidebilir.
 • Araç kiralama sözleşmesi dikkatli incelenmeli, arıza, kaza ve benzeri durumlarda ikame araç verilip verilmeyeceği net bir şekilde belirtilmelidir. Her an başınıza gelebilecek olan bir arıza, aracın kaza yapması, araç kiralama yapan firmanın anında size yeni bir araç sağlaması sonucuna odaklı olmalıdır. Bu şekilde aracınızı alıp, işlemleriniz kesintiye uğramadan devam edebilirsiniz. Aksi bir durumda, tüm iş programınız bozulabileceği gibi araçsız da kalmanız, mağdur olmanız söz konusu olacaktır.
 • Araç kiralama sürecinde mutlaka kurumsal yapıya sahip, referansı olan firmaları tercih etmeniz gerekmektedir. Bu şekilde başınız ağrımadan, en doğru şekilde işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Araç kiralarken bir hizmet aldığınızı, istediğiniz bazı şeylerin karşılanması gerektiğini, bunu belirterek firmadan talep edebilirsiniz. Araç ve yol içinde yaşanabilecek tüm olumsuz durumlarda, size destek sunacak yetkin firmaları seçmeniz bu anlamda önemlidir.
 • Şehirlerarası kiralık araç kullanımı genelde farklı şekilde ücretlendirilmektedir. Bu nedenle, araç kiralama yapacağınız firmanın bu kapsamda ki kilometre ya da kısıtları varsa, bunları net bir şekilde öğrenin. Teslim sırasında size ekstra masraf çıkmaması için bu genel işlemleri mutlaka yapmalısınız.
 • Teslimat esnasında aracı kontrol ederek teslim alın.

İlginizi çekebilir: En Doğru Oto Kiralama Hizmeti Nasıl Alınır?

Araç Kiralama Avantajları

rentacar

Yapılacak olan bir eylem, size ciddi anlamda maddi ve manevi olarak artılar kazandırmalıdır. Bu nedenle ihtiyaç duyulan araç kiralama işlemi size ya zaman ya da maddi yükü hafifleten, konforlu bir süreci sağlayacaktır. Basit bir tatil sürecinde, iş seyahatlerinize kadar araç kiralama süreci en iyi randımanı sağlayabilir. Dönemsel, kısa süreli ya da uzun süreli araç kiraladığınızda, yol masraflarınız ciddi anlamda düşerken, doğru bir araç ile konforlu ve hızlı işlem yapabilirsiniz.

Araç kiralama konforlu bir ulaşım seçeneğini size sunar. Zaman kazanırken, maddi ve manevi bazı özellikler devreye girecektir. Bu denklemi en doğru şekilde oranlar, en ideal sonucu alabilirsiniz.

Nasıl Araç Kiralarım?

otokiralama

Bir araç kiralama işlemi için öncelikle araç kullanabilmenize yetki veren ehliyet sahibi olmalısınız. Sürücü ehliyeti olmayanlar asla bu işlemleri yapamaz.

 • Araç kiralama yapacağınız firma ile kontak kurarak, fiyat, teslim ve diğer şart, koşulları net bir şekilde belirleyiniz.
 • Doğru bir araç kiralama firması tercih ettiğinizden emin olunuz. Size sunacağı ek hizmetler ve diğer koşulları sözleşmede görmeli ya da ekletmelisiniz.
 • Tüm bu işlemlerin ardından ön kaparoyu yatırıp, aracı belirttiğiniz saat ve tarihte teslim alabilirsiniz.
 • Bazı firmalar, oluşabilecek trafik cezalarına istinaden, kredi kartından bir bloke yapar. Bu daha çok size ait olan giderlerin güven altına alınmasına olanak sağlar. Ters bir durum olmadığı durumlarda, bloke açılır.
 • Araç kiralama öncesinde aracı mutlaka kontrol ediniz. Yakıt seviyesi, elektronik uyarı olup olmadığı, aracın kaportasında ezik, çizik gibi alanları teslim formunda doğru şekilde işaretleyiniz. Bu şekilde daha önceden oluşmuş hasarlardan sorumlu olmazsınız.

Ermo Rent A Car ekibi olarak bu yazımızda, “araç kiralama nasıl yapılmalı” sorusuna elimizden geldiğince yanıt vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Sizde en uygun fiyatlı ve en iyi performanslı araç kiralama hizmeti için Ermo Rent A Car ile iletişime geçin. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Doğru Araç Kiralama Nasıl Yapılır?